poezie a povídky vlado matuška
Výbrus na otisk


Výbrus na otisk Vlado Matuška: ostatní povídky

Výbrus na otiskHonzíček dospíval - mohutněl a měnil se v Jana. Dětská postýlka - rozkládací křeslo už zdaleka nestačilo potřebám muskulního těla.

I proto, když šel spát, zaháněl jeho růst obratle, až do opěradla rozloženého křesla.

A tak po každém setmění mladík bolestně přetáčel svou páteř, zjevně tolik rovnou a nepružnou. Obracel se v nesmírné snaze přizpůsobit ji zlomenému tvaru. Marně. Tehdy snil, dlouho do nocí snil. Oči měl zavřené ve tmě domova - už odrostlého domova a hledal ve světle představ. Hledal mimo reálné schránky.

Vydával se cestami, vydával se krajnou potřeb a nacházel už vyšlapané pěšiny a těmi opakovaně odkrýval stejné odpovědi. A tak přicházel stále častěji k stroji a upíral naděje k obyčejnému tlačítku. K takovému prostému tlačítku, jaké měl otec na automatu, kterým brousil hlavy motorů a mačkal jej mezi čtením novin - novin plných šmíru. Představoval si jej na své hrudi, tam kde i on má pumpu citů, jen motor vybrousit, aby se nezadřel.

‚Mám snad pumpu?‘, tázal se ustrašený před knoflíkem z otcova stroje.Janova posedlost pojistným spínačem nabývala a žil touhou vykonávat práci na obyčejný stisk na dotek cizího člověka. Chtěl, aby k němu lidé přicházeli s potřebou a on potřeby naplňoval.

S ubíhajícími dny jeho životní nutnost, nutnost spínače vzrostla, až z čistého rána se zhmotnila.

Nevěřil svému štěstí! Tam kde kdysi trčela pupeční šňůra, zrodil se Honzův technický bod.

Byl nadšený a celý zanícený vyšel mezi lidi. Radoval se v přesvědčení, že pupek přinese vše, přinese svět, lásku, vstřícnost i život. Jen až se ho lidé správně dotknou a on vykoná přání, on je najde.

Vyšel prostý a jen tak nahý do ulic, a bulváry byly plné osob se stejnými cíli, mačkali se vzájemně, tiskli se a i Jana mnohokrát semleli. Jen technicky správné zmáčknutí se nestalo. A lidé lidem byli nepříjemní a dotekům se snažili vyhnout a pro své, tak podobné cíle si vydupávali prostor a bylo v něm těsno - překáželi si v myslích. Šlapali si po rukou, chodili po hlavách a i ty žulové a kočičí z hlav nevyjímaje.Když na večer znavený Jan ve tmě smýkal plochami obratlů, přepadla jej marnost. Taková slepá - bez cest. A i ty vyšlapané odpovědi se zdály být kopřivami nad propastí. Proč?

Proč si lidé nevšimli? Vůbec jej nevnímali. Nebyl!

‚Nač by existoval?‘, ptal se.

‚Kde lidé hledají druhé?‘

‚Ano, ano, přeci v očích!‘, odpověděl si v lichou noc.

On sám tak nečinil, bál se zrady. On sám panenky pouštěl zemí, těkal v kouty, aby se nesvázaly, nesvázaly s někým, s člověkem. Proč mu asi vyrostlo tlačítku z pupku, když oči v očích budí důvěru a v očích se hledají okna, nebo studny?Ráno se lekl zjištěním, že se dívá na svou tvář, jako by stál na vlastní bradavce. Chvíli myslel, že sní špatný sen. Možná i smrt, nebo nechutný vtip - sebetrýznění. Najednou jej vyrušil pohyb. Něco se kutálelo mezi žebry a obraz se světem zaválel sudy. Pochopil – vypadla mu čiva – bulva! Zvednul ruku a hmatal v očekávání prázdné jamky a překvapený našel tlačítko. A už jej také pozoroval vlastním okem mezi jalovými prsy. Zdálo se mu dokonalé. Bylo symetrické a neosobní. Slibovalo vykonat práci bez námahy, tak jako to tátovo od výbrusů a umaštěných novin.

A nejen slibovalo, ale své sliby plnilo, jen co dostalo příležitost. Jen co vyšel mezi tekoucí masy tonoucích osob.Všedně normální lidé v davu - se dnes zbláznili a pozorovali druhé. Pozorovali, jak přichází další a další zvědavci, zvědaví, co stroj Jan provede právě jim. Tu palcem, jindy ukazováčkem vmáčkli červený bod do oční jamky, jako by nebožáka oslepili.

Zdání jen?

Ale mladíku se proces zamlouval a na strojový stisk odpovídal vcítěný, nadaný ochotník, ochotník strávený postavou božského rétora.

„Máš šikovné ruce a jsi potřebný pro mistra, ale i pro lidi. Neobávej se! Věř si!“

Stisk tlačítka.

„Tvoje dcerka Markétka tě má ráda. Pohlaď ji - poznáte spokojenost.“

Stisk. A další banalita.

„Můžeš najít štěstí, když zpomalíš, rozhlédneš se.“

Zamáčknutí a „tvá slečna se bojí zklamání, ale umí být vřelá, jen se přibliž!“

Další.

Další a další výbrus a noviny bez šmíru.

A tváře se měnily náporem automatiky, vybroušené na mikrosvěty přesně. Masky prázdna přecházely v poznání, jako by stíny okolo smyslů dávaly světlo. Co ovšem Jan neviděl, byly následné rozpaky, když se obracely a šly zpět. Nevážily si snadného, nevěřily a pachtily se dál za krabicemi, které vrstvily na odiv svého postavení, postavení ve společnosti a trýznivého blahobytu.Ale jednooký Jan neviděl.

A tentokrát před sněním Honzíka netrápila dětská postýlka, lůžko už svou podstatou provždy nevhodné. Snad ani tlaky na páteř necítil - natolik byl zaměstnaný vlastním uspokojením. Byl plný nádherných starostí o sebe a spouštěcí tlačítko. Musí jej čistit, aby se nestalo odpudivé po dotecích, po dotecích často umaštěných papilár jedinečných palců. A co, až oprýská barva? Musí jej průběžně natírat, aby výrazně svítilo a poutalo. Těšil se na dny, týdny a roky. Těšil se, jak budou spolu stárnout v opotřebení.Poprvé se stalo, že Honzík mezi lidi nešel s očekáváním a strachem z nenaplnění.

Jan dnes vyšel jistý, jistý si sebou, jistý si úspěchem a cílem. Dnes se lidí nebál a usmíval se vstříc. Hrdě nesl čelo a stavěl na odiv spínací bod, bod své podstaty a sounáležitosti. Jenže lidé nestiskli spouštěcí mechanizmus, i když jej k osobám vstřícně nakláněl. Jaké to Jan pocítil velké zklamání, když se míjeli. Kdyby si jej alespoň nevšímali, jako činili ještě před pár dny! To ale oni ne. Lidé jej pozorovali urputně a Jan viděl kolem pohrdání, pohrdání z jeho automatiky, kterou je ochotný kdykoliv a zdarma vykonat. Jiní zase cítili odpor k odlišnosti. K odlišnosti vzhledu jednookého, co je – je osoby vidí o rozměr méně. Štítili se jej za bláznovství, kterým se nabízel tak odhaleně, tak odhaleně ukazoval sebe.

Nenáviděli jej v průniku svých povrchností a svých marností, které se jim vtíraly do mozků, kdykoliv pohlédli na tak prosté a přímé tlačítko.

A protože se dál hnali za svými krabicemi, za konstrukcemi nadřazeností, byli bezcitní, bez empatií k němu, jako ke všem. Viděli pouze Jana zrůdu.

A vůbec, vůbec jim lidem, jim davům nenapadlo, že dnes za tmy dětská postýlka zlomí jednu páteř a milostně zaslepí dvojrozměrné oko. Zemřel, nebo dospěl.

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Cool website! autor komentu: Eric


Cool website!
Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site - lyrik.cz - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Let us write your content autor komentu: Ramona


Let us write your content

Hello

Need more content?

We write the content for your website or blog.

We can also syndicate your content for better reach.

Check us out at https://GetArticlesDone.net

Take a look and bookmark us now.

Get your content marketing going

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Jennifer


lyrik.cz
Hey there

Enjoy the best experiences in using cell phones/tablet to watch the video, play games, facetime, live stream, read, and more with Flexible Adjustable Tablet Holder. Make your life easier at any place, anywhere, anytime.

Shop now with 50%

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Negative SEO Services autor komentu: Mario


Negative SEO Services
Hello

If you ever need Negative SEO to de-rank any site, you can hire us here
https://www.speed-seo.net/product/negative-seo-service/

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Lacy


lyrik.cz
Hey there

Buy all styles of Ray-Ban Sunglasses only 24.99 dollars. If interested, please visit our site: lensoutlet.online

Best regards,

Lacy
Výbrus na otisk Vlado Matuška: ostatní povídky

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: The biggest discounts of the y autor komentu: All groups of consumer goods o


The biggest discounts of the y
Hi
Personal offer - low prices.
You will be very surprised to learn our prices for the entire range of products.
All groups of consumer goods on our website: https://cutt.us/HrmM4

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Emilie


lyrik.cz
Good day

The New Powerful LED Flashlight is The Perfect Flashlight For Any Situation!

The 3,000 Lumens & Adjustable Zoom gives you the wide field of view and brightness other flashlights don’t have.

50% OFF + Free Shipping! Get it Now: linter

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Consuelo


lyrik.cz
Color-changing swimshorts

Dive into the ocean and your swimshorts suddenly change color! These swimshorts ara AMAZING!

Hurry! 50% Off Worldwide For Limited Time Only!

Get it here: coolshorts.online

Best,

Consuelo
Výbrus na otisk Vlado M

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Antony


lyrik.cz
Hello

The complete selection of all Ray-Ban sunglasses styles available online and only 24.99 dollars. Free shipping & Returns!

Insanely special offer for the next 24 hours only! Get yours here: designerframes.online

You Won't Want To Miss This

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Your site – more leads? autor komentu: Eric


Your site – more leads?
Hey, this is Eric and I ran across lyrik.cz a few minutes ago.

Looks great… but now what?

By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads f

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: autor komentu: GidgetHow to earn extra cash with your website without doing a thing: https://bit.ly/cash-in-on-affiliate-marketing

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Nichol


lyrik.cz
Hi there

Our Medical-Grade Toenail Clippers is the safest and especially recommended for those with troubles with winding nails, hard nails, two nails, nail cracks, deep nails, thickened nails etc..

Get yours: thepodiatrist.online

To your success

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Negative SEO Services autor komentu: Mario


Negative SEO Services
Hi

If you ever need Negative SEO to de-rank any site, you can hire us here
https://www.speed-seo.net/product/negative-seo-service/

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Leanna


lyrik.cz
Morning

Buy all styles of Ray-Ban Sunglasses only 24.99 dollars with FREE SHIPPING & Returns. If interested, please visit our site: lensoutlet.online

Regards,

Leanna
Výbrus na otisk Vlado Matuška: ostatní povídky

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Aileen


lyrik.cz
Hey there

Meet your best Buds - True Wireless Earbuds with amazing sound, convenience, portability, & affordability!

Order yours now at 50% OFF with FREE Shipping: musicontrol.online

Thank You,

Aileen
Výbrus na otisk Vlado Matuška: ost

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Výbrus na otisk Vlado Matuška: autor komentu: Miquel


Výbrus na otisk Vlado Matuška:
Good Morning

CAREDOGBEST™ - Personalized Dog Harness. All sizes from XS to XXL. Easy ON/OFF in just 2 seconds. LIFETIME WARRANTY.

Click here: caredogbest.com

Best regards,

Miquel
Výbrus na otisk Vlado Matuška: ostatní povídky

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: 6 August 2021 autor komentu: Erin


6 August 2021
6 August 2021.

This is the last day BestLocalData.com will be online and operate. We are shutting down and all our data is for sale for $99.

Regards,
Erin

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Cool website! autor komentu: Eric


Cool website!
Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site - lyrik.cz - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Výbrus na otisk Vlado Matuška: autor komentu: Kaitlyn


Výbrus na otisk Vlado Matuška:
Hey

Body Revolution - Medico Postura™ Body Posture Corrector
Improve Your Posture INSTANTLY!

Get it while it's still 60% OFF! FREE Worldwide Shipping!

Get yours here: medicopostura.com

Many Thanks,

Kaitlyn
Výbrus na otisk Vlado M

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Výbrus na otisk Vlado Matuška: autor komentu: Kraig


Výbrus na otisk Vlado Matuška:
Get The Worlds Greatest Magic Sand Free Beach Mat!

Watch sand, dirt & dust disappear right before your eyes! It's perfect for beach, picnic, camping or hiking.

Act Now And Receive A Special Discount For Our Magic Mat!

Get Yours Here: magicmat.sh

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Výbrus na otisk Vlado Matuška: autor komentu: Eva


Výbrus na otisk Vlado Matuška:
Morning

Buy medical disposable face mask to protect your loved ones from the deadly CoronaVirus. The price is $0.28 each. If interested, please check our site: pharmacyoutlets.online

Sincerely,

Eva
Výbrus na otisk Vlado Matuška: ostatní pov

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: autor komentu: KentNow you can get thousands of high quality niche targeted website visitors for less than the price of a few clicks on Google. Find out more here: https://bit.ly/get-more-web-traffic-now

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Bill Wells autor komentu: Bill


Bill Wells
New Multifunction Anti-theft Waterproof Sling Bag

The best ever SUPER Sling Bag: Drop-proof/Anti-theft/Scratch-resistant/USB Charging

50% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping for a LIMITED time

Buy now: fashiondaily.online

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: autor komentu: LauriThis web traffic costs one tenth to 1/100th the cost of Google Adwords and is high quality and targeted specifically for your keywords: https://shortest.link/HLL

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Help autor komentu: Megan


Help
Hi,

Did you hear on the news how some businesses are doing really well right now? It's because more people are at home, searching the Internet for products and services.

We're one of the companies that is helping these businesses get more customers.

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: QGWOV14QAYX0ZKCWXF www.ask.c autor komentu: QGWOV14QAYX0ZKCWXF www.bing.


QGWOV14QAYX0ZKCWXF www.ask.c
QGWOV14QAYX0ZKCWXF www.google.com Where are you located ? I want to come to you one of these days

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Cool website! autor komentu: Eric


Cool website!
Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site - lyrik.cz - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Jonnie Delano autor komentu: Jonnie


Jonnie Delano
Hello there

50% OFF!! Hurry to get your Baseball Cap Now!

These Caps are SO cool! Perfect for this Summer!

Free worldwide shipping!

GET IT HERE: capshop.online

Best Wishes,

Jonnie

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Callie Howerton autor komentu: Callie


Callie Howerton
Color-changing swimshorts

Dive into the ocean and your swimshorts suddenly change color! These swimshorts ara AMAZING!

Hurry! 50% Off Worldwide For Limited Time Only!

Get it here: coolshorts.online

The Best,

Callie

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Cool website! autor komentu: Eric


Cool website!
Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site - lyrik.cz - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Edison Musselman autor komentu: Edison


Edison Musselman
Hello

You need a pair of Quick Dry Beach Shoes, going out shoes, going OUT OUT shoes, trainers, a spare pair of trainers in case it rains...

Act Now And Receive A Special Discount For Our Quick Dry Beach Shoes!

Get Yours Here: tonature.online

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Latia Cavanaugh autor komentu: Latia


Latia Cavanaugh
Hello there

Buy medical disposable face mask to protect your loved ones from the deadly CoronaVirus. The price is $0.28 each. If interested, please visit our site: pharmacyoutlets.online

Thanks and Best Regards,

Latia

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Maryanne


lyrik.cz
Hi

CAREDOGBEST™ - Personalized Dog Harness. All sizes from XS to XXL. Easy ON/OFF in just 2 seconds. LIFETIME WARRANTY.

Click here: caredogbest.com

Thank You,

Maryanne
Výbrus na otisk Vlado Matuška: ostatní povídky

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Strike when the iron’s hot autor komentu: Eric


Strike when the iron’s hot
Hey there, I just found your site, quick question…

My name’s Eric, I found lyrik.cz after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

So here’s my que

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Mabel Pankhurst autor komentu: Mabel


Mabel Pankhurst
Hi there

Full Body Resistance Band Kit - The best and cheapest athletic gear available on the market today.
Do a full body workout from the comfort of your home. You don't even need a gym anymore!

Save 50% OFF + FREE Worldwide Shipping
Shop Now:

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Christoper


lyrik.cz
Hey

LEARN HOW PawSafer™ CAN SAFELY TRIM YOUR DOG'S NAILS IN NO TIME FROM HOME.

Get it while it's still 50% OFF + FREE Shipping

Buy here: pawsafer.shop

Kind Regards,

Christoper

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Výbrus na otisk Vlado Matuška: autor komentu: Oren


Výbrus na otisk Vlado Matuška:
Hey

The New Powerful LED Flashlight is The Perfect Flashlight For Any Situation!

The 3,000 Lumens & Adjustable Zoom gives you the wide field of view and brightness other flashlights don’t have.

50% OFF + Free Shipping! Get it Now: linterna.sh

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Jasper McDonnell autor komentu: Jasper


Jasper McDonnell
Morning

Defrost frozen foods in minutes safely and naturally with our THAW KING™.

50% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping for a LIMITED time.

Buy now: thawking.online

Enjoy,

Jasper

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: BusinessLeads101.com autor komentu: Pasquale


BusinessLeads101.com
Hey!

Get all the leads you ever need. We have a special offer running BusinessLeads101.com.

Stop paying Facebook and Linkedin and get a once-off solution.

Regards,
Pasquale

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Your site – more leads? autor komentu: Eric


Your site – more leads?
Hey, this is Eric and I ran across lyrik.cz a few minutes ago.

Looks great… but now what?

By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads f

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Negative SEO Services autor komentu: Mario


Negative SEO Services
Hi

If you ever need Negative SEO to de-rank any site, you can hire us here
https://www.speed-seo.net/product/negative-seo-service/

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Norma Robinson autor komentu: Norma


Norma Robinson
EASE YOUR PAIN IN 10 MINUTES EFFORTLESSLY

Be Free from Neck Pain! Try NeckFlexer & Relieve Neck Pain Effortlessly In 10 Min!

Save 50% OFF + FREE Worldwide Shipping

Shop Now: neckflexer.online

To your success,

Norma

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: COVID-19 relief for businesses autor komentu: Sally


COVID-19 relief for businesses
Hi,

Due to the current economic crisis, we're on a mission to help businesses.

If you could benefit from having more visitors on your website, we can help you immediately:

https://topmarkettrafficco.xyz/best/?=lyrik.cz

Because of COVID-19, we

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Roxanne Spaulding autor komentu: Roxanne


Roxanne Spaulding
Hi there

Be Buzz Free! The Original Mosquito Trap.

60% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping
✔️LED Bionic Wave Technology
✔️Eco-Friendly
✔️15 Day Money-Back Guarantee

Shop Now: mosquitotrap.online

Thank You,

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Mrrvwktsbdd autor komentu: Jamel


Mrrvwktsbdd
Hello

2021 Christmas Fidgets Advent Calendar & the most popular Fidgets from toys factory shop.
Big discount for wholesale

Check Here: fidgetpopper.online

Thanks & Best regards,
Jamel

Jsou obrazy, které stříbrem neprošiješ povídky: Chr

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Cool website! autor komentu: Eric


Cool website!
Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site - lyrik.cz - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Cool website! autor komentu: Eric


Cool website!
Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site - lyrik.cz - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Strike when the iron’s hot autor komentu: Eric


Strike when the iron’s hot
Hey there, I just found your site, quick question…

My name’s Eric, I found lyrik.cz after doing a quick search – you showed up near the top of the rankings, so whatever you’re doing for SEO, looks like it’s working well.

So here’s my que

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Lee Osgood autor komentu: Lee


Lee Osgood
Hi there

Our Medical-Grade Toenail Clippers is the safest and especially recommended for those with troubles with winding nails, hard nails, two nails, nail cracks, deep nails, thickened nails etc..

Get yours: thepodiatrist.store

Regards,

Lee

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Hire Live Chat Agents & Virtua autor komentu: Herbert


Hire Live Chat Agents & Virtua
Hi there,

Turnkey Chat Software & Trained Live Chat Agents 24/7 for Your Industry. Request a Demo! Boost Your Leads, Engage Your Prospects & Take Your Customer Service to a New Level. Easy Setup. App for iOs & Android. Click here: https://crotonz.com/l

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Nancee Boreham autor komentu: Nancee


Nancee Boreham
The CDC recommends all Americans wear a face mask to slow the spread of the Delta variant. Here's where to get face masks to protect yourself and others.

Act now and receive a special discount: pharmacyusa.online

Thanks and Best Regards,

Pharmacy

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Rank your Youtube videos and g autor komentu: Michel


Rank your Youtube videos and g
Hi there
How would you like to grab more visibility for your YT videos at no advertisment costs.
All organically

We have built a special plan for ranking YT videos, check it out here:
https://www.seo-treff.de/product/youtube-seo-package/

Thanks a

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Your site – more leads? autor komentu: Eric


Your site – more leads?
Hey, this is Eric and I ran across lyrik.cz a few minutes ago.

Looks great… but now what?

By that I mean, when someone like me finds your website – either through Search or just bouncing around – what happens next? Do you get a lot of leads f

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: The Investment autor komentu: The


The Investment
Hello, we have been informed that you might be interested to partake in the bitcoin millionaire investment fund. Currently their is a race to grow this bitcoin wallet 3H83z114jBVaXdbLZu6eaVubrogt2oAhSZ to accumulate at least one million dollars worth of b

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: https://tinyurl.com/10kEbooks autor komentu: Debbra


https://tinyurl.com/10kEbooks
10,000+ High-Quality eBook Super Pack

WITH FULL UNRESTRICTED RIGHTS

You get instant access to a stunning collection of 10,000+ high-quality evergreen ebooks of unique PLR content created around hot trending topics such as internet marketing, health,

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Poezie a povídky Vlado Matuška autor komentu: Lara


Poezie a povídky Vlado Matuška
New Multifunction Anti-theft Waterproof Sling Bag

The best ever SUPER Sling Bag: Drop-proof/Anti-theft/Scratch-resistant/USB Charging

50% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping for a LIMITED time

Buy now: fashiondaily.online

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Hollis


lyrik.cz
Morning

Body Revolution - Medico Postura™ Body Posture Corrector
Improve Your Posture INSTANTLY!

Get it while it's still 60% OFF! FREE Worldwide Shipping!

Get yours here: medicopostura.com

All the best,

Hollis
Poezie a povídky Vl

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Check this autor komentu: Connie


Check this
Hi, we are offering highly cost-effective and result driven Google ranking services.

We can assist you in getting on the first page of Google within 3 to 5 months Our SEO campaign begins at just $150.

If you are in the market to get the service or

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Roxie Jager autor komentu: Roxie


Roxie Jager
Morning

Defrost frozen foods in minutes safely and naturally with our THAW KING™.

50% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping for a LIMITED

Buy now: thawking.online

Many Thanks,

Roxie

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Looking to build a professiona autor komentu: erizonWeb.com


Looking to build a professiona
Hi, my name is Erizon, I am a remote web designer/developer reaching out to offer my expertise in creating high-end websites.

I have been providing my services to clients in a wide range of industries around the world from small to large businesses. Fi

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Poezie a povídky Vlado Matuška autor komentu: Ericka


Poezie a povídky Vlado Matuška
Hey

Do you have time to brush your dog's teeth every day?

Let your dog clean his own teeth with our dog dental care brushing stick. Made of eco-friendly natural rubber, this toothbrush is sturdy. The soft design is safe for your dogs' gums and help

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Soila


lyrik.cz
Hi there

Meet your best Buds - True Wireless Earbuds with amazing sound, convenience, portability, & affordability!

Order yours now at 50% OFF with FREE Shipping: https://musicontrol.store

All the best,

Soila

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Eva Macghey autor komentu: Eva


Eva Macghey
Hello

CAREDOGBEST™ - Personalized Dog Harness. All sizes from XS to XXL. Easy ON/OFF in just 2 seconds. LIFETIME WARRANTY.

Click here: https://caredogbest.com

All the best,

Eva
Poezie a povídky Vlado Matuška

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Poezie a povídky Vlado Matuška autor komentu: Manual


Poezie a povídky Vlado Matuška
New Multifunction Waterproof Backpack

The best ever SUPER Backpack: Drop-proof/Scratch-resistant/USB Charging/Large capacity storage

50% OFF for the next 24 Hours ONLY + FREE Worldwide Shipping for a LIMITED time

Buy now: https://thebackpack.sale

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: lyrik.cz autor komentu: Aida


lyrik.cz
Good Morning

LEARN HOW PawSafer™ CAN SAFELY TRIM YOUR DOG'S NAILS IN NO TIME FROM HOME.

Get it while it's still 50% OFF + FREE Shipping

Buy here: https://pawsafer.shop

Enjoy,

Aida

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Cool website! autor komentu: Eric


Cool website!
Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site - lyrik.cz - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Best Ad Network For Publishers autor komentu: Jenny


Best Ad Network For Publishers
Hey, I visited your site and I think that your content is amazing! It is really engaging and original, you must have worked so hard to generate such a quality content. We are ForeMedia and we help website owners with great websites to maximize the revenue

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Cool website! autor komentu: Eric


Cool website!
Cool website!

My name’s Eric, and I just found your site - lyrik.cz - while surfing the net. You showed up at the top of the search results, so I checked you out. Looks like what you’re doing is pretty cool.

But if you don’t mind me asking

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Vicki Brien autor komentu: Vicki


Vicki Brien
Full Body Resistance Band Kit - The best and cheapest athletic gear available on the market today.

Do a full body workout from the comfort of your home. You don't even need a gym anymore!

Save 50% OFF + FREE Worldwide Shipping

Shop Now: https:/

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Hire Live Chat Agents & Virtua autor komentu: Bonnie


Hire Live Chat Agents & Virtua
Hi there,

Turnkey Chat Software & Trained Live Chat Agents 24/7 for Your Industry. Request a Demo! Boost Your Leads, Engage Your Prospects & Take Your Customer Service to a New Level. Easy Setup. App for iOs & Android. Click here: https://crotonz.com/l

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: instead, congrats autor komentu: Eric


instead, congrats
Good day,

My name is Eric and unlike a lot of emails you might get, I wanted to instead provide you with a word of encouragement – Congratulations

What for?

Part of my job is to check out websites and the work you’ve done with lyrik.cz def

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Poezie a povídky Vlado Matuška autor komentu: Chet


Poezie a povídky Vlado Matuška
Good Morning

The New Powerful LED Flashlight is The Perfect Flashlight For Any Situation!

The 3,000 Lumens & Adjustable Zoom gives you the wide field of view and brightness other flashlights don’t have.

50% OFF + Free Shipping! Get it Now: ht

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Check this autor komentu: Kia


Check this
Dear lyrik.cz,

I am Josh and I am the Admin of Drone donation Organization. At Drone donation Organization, we seek to help to give drones to poor by collecting bitcoins , We collected more than 10000$ for this project and need little over 1000 to 2000

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Get unique domains backlinks a autor komentu: Michel


Get unique domains backlinks a
Fix your lyrik.cz's linkprofile by getting more quality unique domains to link to your website

More info:
https://www.seo-treff.de/product/unique-domains-backlinks/

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Best Offer for lyrik.cz autor komentu: Lynell


Best Offer for lyrik.cz
Hello there

Don't you hate carrying a big bulky backpack when you are only going out for the day? This high quality shoulder bag solves that problem.
Carry enough without bogging yourself down! Perfect for that fishing trip or day hike!

50% OFF f

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Victorina Sigel autor komentu: Victorina


Victorina Sigel
Hands Free Automatic Toothpaste Dispenser

This is A 5 Star Product. With this you will brush your mouth with ease and style. Even your children would love to brush 3 Times daily!

FREE Worldwide Shipping for a LIMITED Time

Buy now: https://ecocosh

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Poezie a povídky Vlado Matuška autor komentu: Jill


Poezie a povídky Vlado Matuška
We always struggled to pack before a trip. What to bring, how many or how much of it, etc...
So we have created this Foldable Travel Bag. It's Just So Versatile!

. Easy to Fold and Unfold
. Large Storage Space
. Portable + Waterproof

60% OFF for

KOMENTÁŘ ke Výbrus na otisk předmět: Best Offer for lyrik.cz autor komentu: Leopoldo


Best Offer for lyrik.cz
Are you looking for an educational game for your child? A compact toy nurse kit that will fulfill your child's curiosity and keep them engaged.

With this bright & sturdy doctor kit toy, aspiring young doctors will love to pretend to play with family,

formulář pro komentáře a názory k textu